Wyrzutnie

Ciekawostki Wyrzutnie, baterie, ciasta - to nazwy jednego rodzaju fajerwerków. Dla ujednolicenia używać będziemy pojęcia wyrzutnia. Czym są owe wyrzutnie? Są to zminimalizowane pokazy pirotechniczne. Dokładnie na takiej samej zasadzie odbywają się profesjonalne pokazy pirotechniczne, tylko że w większej skali. Wyrzutnia składa się z kilku-kilkunastu moździerzy (kartonowych rurek), w których znajdują się ładunki połączone lontem. Na zewnątrz wszystko opakowane w kolorową poligrafię z wystającym lontem zapalnym. Odpalając ten lont zapoczątkowujemy reakcję łańcuchową, czyli kolejne odpalanie od lontu głównego następujących po sobie ładunków. Pod ładunkami właściwymi, czyli bombami są tzw. ładunki miotające, czyli mieszaniny mające wytworzyć ciśnienie wypychające bombę w górę. Zarówno wyrzutni, jak i innych fajerwerków nie wolno demontować. W takim stanie, w jakim je kupujemy są odpowiednio zabezpieczone i przystosowane do przechowywania. Naruszając ich strukturę narażamy je na działanie czynników zewnętrznych mogących wywołać zapłon.

Ciężki do dosłownego tłumaczenia angielski termin "bookcrossing" (czytaj: bukkrosing) oznacza nie mniej nie więcej jak wymianę książek od jednego człowieka do drugiego, bez pośrednictwa biblioteki. Ruch wymiany książek narodził się dość dawno temu w Stanach Zjednoczonych, od momentu powstania do dzisiaj ruch ten zdążył się już rozprzestrzenić na cały świat. Zasady wymiany książek są proste. Masz książkę, która, uważasz, może się spodobać innym. Wchodzisz więc na stronę internetową, która zrzesza podobnych jak ty moli książkowych i rejestrujesz książkę podając podstawowe dane o niej. Wpisujesz też kiedy i gdzie masz zamiar zostawić tę książkę. Można to zrobić gdziekolwiek - w parku, w sklepie, w autobusie, na parapecie, koło bankomatu, trzeba tylko pamiętać, że książki nie lubią wody. Po zakończonej rejestracji pozostaje tylko dotrzymać słowa i zostawić książkę tam, gdzie się obiecało. Na tej samej stronie możesz także śledzić ruchy książek innych osób zaangażowanych w bookcrossing. Wiele bibliotek wystawiło nawet specjalne półki, gdzie można zostawiać i zabierać książki w ramach akcji.

W erze wszechobecnego internetu rola czytelni szkolnej znacznie zmalała. A przecież nie wszystko można tam znaleźć. Nie wszyscy wiedzą również o tym, że często opracowania ściągane z Internetu zawierają liczne błędy. Dlatego, aby mieć absolutną pewność, że praca domowa zostanie poprawnie wykonana, najlepiej udać się do czytelni szkolnej. Zatrudnione tam osoby dokładają wszelkich starań, aby zdobywać najnowsze wydania ciekawych pozycji naukowych. Liczne słowniki i encyklopedie wprowadzą ucznia w interesujący go temat. W czytelni znaleźć można również wydania fachowych magazynów naukowych, w ciekawy sposób opisujących jakieś zjawisko. Skorzystanie z takich opracowań może sprawić, że praca ucznia stanie się oryginalna w porównaniu z pracami innych, korzystających wyłącznie z danych zamieszczonych w internecie. Z pewnością nauczyciel również doceni bardziej ucznia, który zadał sobie tyle trudu, by zdobyć ciekawą i fachową wiedzę. Wiedzę, która zdobyta w czytelni na pewno utkwi bardziej w pamięci ucznia, niż ta przepisana z ekranu monitora.