Układanie płytki

Przed układaniem płytek trzeba się zająć podłożem. Musi ono być równe. Jeśli remontujemy łazienkę to najpierw trzeba usunąć stare płytki, ściany i podłogę odkurzyć, wyrównać wszelkie uszkodzenia. Potem trzeba dobrać odpowiedni podkład pod katem chłonności powierzchni. Nierzadko ściany czy podłogi sa nierówne i wtedy trzeba je zniwelować. Podłogi wyrównujemy zaprawą samopoziomującą się. Produkty do wyrównywania powierzchni są bardzo ważne przy układaniu płytek gdyż dzięki nim unikniemy popękanych płytek lub ich krzywego ułożenia. Również zredukujemy ilość zaprawy potrzebnej do ułożenia nowych płytek. Praca na pewno będzie nie tylko wydajniejsza ale również bardziej przyjemna i na pewno krótsza. Bardzo ważne jest również uszczelnianie powierzchni. Dobre uszczelnienie zabezpieczy mury czy posadzki przed przenikaniem wody. Do tego celu służą folie w płynie. Na styku ścian z podłogą można zastosować taśmy uszczelniające. Narożniki uszczelniające zabezpieczają naroża ścian. Oczywiście można ten remont zlecić ekipie remontowej i wtedy do nas będzie należał dobór odpowiednich płytek.

Najbardziej popularna zaprawą jest cement. W chwili obecnej jest bardzo dużo innych rodzajów zapraw. Najważniejsze jest aby dobrać odpowiednią w zależności od warunków eksploatacji i szerokości spoin. Najczęściej stosuje się zaprawy cementowe modyfikowane. Są one produkowane jako dostosowane do odpowiedniej szerokości spoin oraz mogą być na dodatek uelastyczniane. W przypadku gdy wymagania w stosunku do podłogi wzrastają można zastosować zaprawy epoksydowe. Zaprawy te sa masami uszczelniającymi. Służą one przede wszystkim do wypełnienia spoin skrajnych, szczelin dylatacyjnych czy też przyłączeniowych. Kładzie się je pomiędzy powierzchnia płytek a przylegającymi elementami wyposażenia. W tych miejscach stosowane sa trwałe elastyczne masy silikonowe. Zaprawy sa najczęściej w postaci proszku. Zawartość opakowania wsypuje się do zimnej wody i dokładnie miesza. Uzyskuje się gęstą, jednolitą masę. Później odczekuje się kilka minut i jeszcze raz dokładnie miesza. Zaprawę nanosi się na powierzchnie za pomocą kielni bądź szpachelką zębatkową.

Łazienka to pomieszczenie w którym musi być ciepło. Wyjście z wanny czy spod prysznica przy niskiej temperaturze nie należy do przyjemnych. Bardzo nieprzyjemne jest szczególnie stawanie bosymi stopami na zimnej podłodze. Nie zawsze nawet dywaniki wystarczą aby pozbyć się uczucia dyskomfortu. Jeśli na dodatek powietrze jest zimne to koniec. Warto projektując łazienka bądź przygotowując się do jej generalnego remontu zastanowić na podłogowym ogrzewaniem. Ogrzewanie tego typu może być elektryczne bądź wodne. Każdy typ ogrzewania jest dobry byle tylko prowadził do celu jakim jest ciepła łazienka. Wybierając typ ogrzewania warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniu o wysokości dwóch metrów pięćdziesięciu centymetrów w domach nowych które sa dobrze izolowane cieplnie jest mniejsze niż w domach starych, niewystarczająco ocieplonych. Ogrzewanie może jest drogie ale schowane pod podłogę umożliwia swobodną aranżację łazienki. Można ustawić meble i wyposażenie tak jak się zaplanowało a ciepło dotrze w każdy zakatek łazienki.