Ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to po prostu maty grzewcze lub kable grzewcze ułożone na warstwie termoizolacyjnej a następnie zalane wylewka cementową. Innym sposobem montażu mat jest ich równe ułożenie na prostym podłożu za pomocą kleju do powierzchni podgrzewanych. Warstwa takiego ogrzewania jest stosunkowo cienka i dlatego ten rodzaj ogrzewania można zainstalować w istniejących już pomieszczeniach. Po zalaniu elementów grzejnych warstwą wylewki cementowej można ułożyć na nich na przykład kafelki lub terrakotę. Można również zastosować panele PVC z tworzywa sztucznego powleczone odpowiednią folią dekoracyjną. W ogóle podłoga jeśli jest na niej położone ogrzewanie podłogowe może być pokryta bardzo różnymi materiałami byle tylko były oporne na wilgoć i nie chłonęły wody bo tego czynnika na pewno nie brakuje w łazience. Dzięki ogrzewaniu elektrycznemu podłogowemu łazienka jest równomiernie ogrzana a na dodatek podgrzana podłoga utrzymuje ciepło przez całą dobę. Obsługa tego typu ogrzewania jest bardzo prosta wystarczy tylko ustawić regulator temperatury.

Na wodne ogrzewanie podłogowe jest potrzebne więcej miejsca niż na ogrzewanie podłogowe elektryczne. Ta potrzeba miejsca powoduje, że montuje się takie ogrzewanie przede wszystkim w nowo budowanych domach lub tam gdzie przeprowadzany jest gruntowny remont. W tego typu ogrzewaniu grzeje ciepła woda. Woda płynie w rurach ukrytych pod podłogą. Aby wszystko działało sprawnie rury muszą być ułożone na warstwie izolacyjnej, mocuje się je specjalnymi klipsami a później zalewa wylewka cementową. Dopiero na tej wylewce kładzie się właściwa podłogę. Jako materiał wykończeniowy można zastosować wszelkie dostępne materiały. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, gresy i kamień naturalny. Ogrzewanie wodne najlepsze jest dla domu w którym źródłem ciepła jest kocioł gazowy lub pompa ciepła. Koszty eksploatacji tego typu ogrzewania sa stosunkowo niskie. Na pewno niższe niż ogrzewania podłogowego ale elektrycznego. Jeśli kocioł ogrzewający ciepłą wodę jest na dodatek opalany na przykład węglem koszty zostają jeszcze zmniejszone.

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność chodzenia boso po łazience ale również oszczędność energii i komfort przebywania w równomiernie ogrzanym pomieszczeniu. Ogrzewając podłogę uzyskuje się w pomieszczeniu taki rozkład temperatur jaki jest bliski ideałowi. Lekarze zalecają aby temperatura przy podłodze była wyższa niż na wysokości głowy. Inna zaletą takiej podłogi jest to że źródłem ciepła nie są pojedyncze grzejniki które zazwyczaj sa rozgrzane a w ich oddaleniu jest chłodno. Podłoga jest cała gorąca i dzięki temu każde miejsce naszej łazienki jest równomiernie nagrzane. W pomieszczeniu takim gdzie ciepło jest rozprowadzane równomiernie mniej się kurzy gdyż ruch powietrza jest mały. Ogrzewanie tego typu jest komfortowe. Nie zajmuje powierzchni użytkowej a koszt eksploatacji jest niższy niż grzejników tradycyjnych. Jeśli mieszkanie lub dom jest zamieszkiwany okresowo warto zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wystarczy włączenie jednego klawisza i już jest ciepło co trwa dłużej przy ogrzewaniu wodnym.