Inne produkty

Ciekawostki Wśród produktów pirotechniki amatorskiej znajdziemy także tzw. rzymskie ognie. Są to długie, stosunkowo cienkie rurki z wystającym u góry lontem. Wewnątrz kartonowego korpusu w kształcie rurki znajdują się mini bomby poprzedzane ładunkiem miotającym i tzw. przybitką, czyli niepalnym, kruchym materiałem mającym oddzielić kolejne bomby. Efekty podobne są do wyrzutni. Tu również kilka-kilkanaście efektów następuje po sobie. Od kolorowych światełek wznoszących się na kilkanaście metrów, po wybuchy znane z większych rakiet. W sklepach znajdziemy również inne produkty, takie jak bączki i motylki. Efekt takiego bączka polega na tym, że po odpaleniu i rzuceniu obraca się on z dużą prędkością wydając charakterystyczny świst. Motylek działa na tej samej zasadzie, ale dzięki doczepionym skrzydełkom wznosi się ruchem wirowym kilka metrów nad ziemię. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym wyrobem są niewątpliwie zimne ognie. Są to metalowe druciki powleczone mieszaniną związków iskrzących, które po odpaleniu sypią małymi iskierkami.

Przewodniki mogą być uważane za odmianę książek podróżniczych. Co prawda książki podróżnicze sensu stricto pisane są raczej dla ludzi, którzy nigdy lub rzadko opuszczają swój dom, natomiast przewodniki tworzone są z myślą o osobach, które podróżują. Czym jeszcze różnią się przewodniki od typowych książek podróżniczych. Książki podróżnicze pisane są zwykle jak reportaże (tak jak książki Ryszarda Kapuścińskiego) lub jak pamiętniki z podróży. Książki takie są często opisem przygód, jakie spotkały autora, bądź narratora, w czasie pobytu w jakimś miejscu. Przewodniki, w odróżnieniu do książek podróżniczych, są raczej zbiorami informacji, które mogą się przydać każdemu odwiedzającemu dane miejsce - przypominają w tym książki telefoniczne. Opisy miejsc w przewodnikach są raczej obiektywne, opisy w książkach przyrodniczych są osobistymi impresjami na temat odwiedzonych przez narratora miejsc. Przewodniki, wreszcie, najczęściej zawierają mapy i plany, topografii miejsc opisanych w książkach przyrodniczych musimy się domyślać z opisu.

Od kiedy ludzie wymyślili pismo, zaczęli spisywać swe dzieje. Początkowo robili to ręcznie, książki powstawały więc bardzo powoli i bardzo nielicznych było na nie stać. Robiono je głównie na zamówienie bogatych klientów. Przepisywanie i tworzenie książek przyspieszyło nieco odkrycie pergaminu. Jednak dopiero wynalazek Gutenberga był prawdziwym przełomem. Pozwolił przyspieszyć produkcję i znacznie obniżyć cenę książek. Z czasem książki stawały się dostępne dla coraz większej liczby osób, dlatego zaczęto je powszechnie sprzedawać. Zaczęły powstawać specjalne sklepy, w których można było je kupić - księgarnie. Obecnie można kupić książki bez wychodzenia z domu - wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło "księgarnie internetowe" lub tytuł poszukiwanej książki i w ciągu kilku chwil możemy nabyć interesującą nas pozycję. Internetowe księgarnie dają nam również możliwość nabycia książki taniej niż w tradycyjnej księgarni. Liczne porównywarki cen pozwolą wybrać z kolei najtańszą księgarnie internetową. Gdy już zamówimy wybraną książkę pozostaje nam czekanie na przesyłkę lub też osobisty odbiór zamówionej książki w siedzibie księgarni.