Fontany

Ciekawostki Bardzo miłym dla oka efektem pirotechnicznym są fontanny (wulkany). Efekt polega na wysokim snopie iskier różnego koloru. Budowa fontanny jest bardzo prosta. Kształtem najczęściej przypominają stożek ze ściętym wierzchołkiem. Bywają także cylindryczne, ale zdecydowanie rzadziej. Wewnątrz znajduje się (w zależności od zamierzonego efektu) proch czarny, proch czarny z dodatkami lub inna substancja iskrząca. W najtańszych wulkanach znajduje się proch czarny wywołujący efekt czerwono-żółtych iskier. Po dodaniu kolorowych gwiazdek lub/i aluminium otrzymujemy czerwono-srebrne i złote iskry z kolorowymi światełkami. Droższe wersje fontann zawierają małe ilości prochu lub nie zawierają go wcale. Efekty najlepiej są widoczne z odległości minimum dziesięciu metrów. Ten dystans dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo widzów. Fontannę należy umieścić na płaskim, niepalnym podłożu z dala od materiałów palnych, zabezpieczyć przed wywróceniem i odpalić szybko oddalając się na wspomnianą odległosć. Teraz już tylko podziwiać kilku metrowy snop iskier.

Książki podróżnicze są gatunkiem literackim, który opisuje otaczający nas świat. Dzięki temu rodzajowi książek zyskujemy dostęp do miejsc, do których nigdy byśmy nie byli w stanie dotrzeć, jak najwyższe góry, najgęstsza dżungla czy dno oceanu. Na szczęście są ludzie, którzy docierają w te miejsca i następnie, wiedzeni altruistycznym pędem do obdarowywania innych ludzi wiedzą, piszą książki opowiadające o ich wyprawach. Niestety, coraz mniej miejsc na Ziemii pozostaje niezbadanych i dlatego autorom książek podróżniczych brakuje miejsc do opisania. Bodaj najbardziej obiecującym miejscem dla autorów książek podróżniczych jest obecnie Antarktyda, która jest ogromnym niezbadanym lądem. Wynika to ze skrajnego położenia tego kontynentu, ale też z tego, że głównym jego krajobrazem jest pustynia lodowa, która wydaje się niezbyt ciekawą rzeczą do opisania w książce. Antarktyda swoje najcenniejsze skarby ukrywa pod od swoją powierzchnią i przyjdzie nam trochę poczekać zanim technologia znana ludziom pozwoli te skarby zeksplorować, a co dopiero opisać je w książkach podróżniczych.

Ci, którzy chcieliby czytać książki, lecz zamiast przewracać kartki wolą patrzeć w ekran monitora, mogą skorzystać z tak zwanych ebooków. Wydawnictwa w postaci elektronicznej eliminują dwie wady książek, a mianowicie: ciężar oraz wysoką cenę. Pozwalają również na zachowanie wolnych półek, co ma znaczenie szczególnie dla ludzi, posiadających małe mieszkania a kochających książki. W Internecie można znaleźć wiele darmowych powieści zarówno z dziedziny literatury klasycznej jak i również fachowych poradników i naukowych wydań. Wydania elektroniczne nawet, gdy nie są darmowe są na pewno znacznie tańsze niż tradycyjne. Osobom niepewnym, czy warto zakupić jakąś pozycję książkową, jej wydanie w formie ebook'a może pomóc w podjęciu decyzji. Wydanie książki w postaci elektronicznej pomaga również w ochronie środowiska naturalnego. Czy zatem tradycyjnie, papierowo wydana książka przejdzie do lamusa? Wątpliwe - ekran monitora komputera nie zastąpi szelestu przewracanej kartki, nie wszędzie można go ze sobą zabrać. Myślę, że mimo licznych zalet ebooki na długo jeszcze nie stanowią zagrożenia dla tradycyjnych wydawnictw książkowych.