Fajerwerki

Ciekawostki Na dzień dzisiejszy pokazy pirotechniczne i inne zagadnienia związane z fajerwerkami stały się tak popularne i zaawansowane, że stworzono oddzielną "naukę" zajmującą się tego typu rzeczami - pirotechnikę widowiskową. Obecnie na terenie kraju działa kilkadziesiąt firm, które posiadają pełne uprawnienia do organizowania pokazów pirotechnicznych. Również w większych miastach jest przynajmniej jeden sklep, w którym przynajmniej w okresie karnawału można nabyć rakiety, wyrzutnie, petardy i inne produkty pirotechniki amatorskiej. Są to specjalne fajerwerki skonstruowane w ten sposób, aby nie stwarzać większego zagrożenia użytkującym je ludziom. Zazwyczaj ograniczenia polegają na zmniejszonej ilości odpowiednich substancji wewnątrz. Na wyroby pirotechniki profesjonalnej, czyli bomby kuliste i cylindryczne wszelkiego rodzaju, wymagane są specjalne uprawnienia możliwe do zdobycia jedynie firmom posiadającym odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Pokazy pirotechniczne stały się nieodzownym elementem większych uroczystości, od wesel aż po wielkie imprezy.

Książka kucharska to szczególny rodzaj książki. W książce kucharskiej nie ma bohaterów, akcji, fabuły i innych składników tradycyjnych książek. Książka kucharska ma za to rozdziały, miewa wstęp i posłowie. Jednak ogólnie rzecz biorąc, książka kucharska nie jest typową książką. Kiedyś przeżywała swój rozkwit. Każda szanująca się gospodyni domowa musiała mieć, oprócz garnków, sztućców i piecyka, książkę kucharską, dzięki której mogła uniknąć monotonii w życiu kulinarnym rodziny. Można powiedzieć, że książka kucharska pozwala uniknąć scen jak ze słynnych plakatów "Bo zupa była za słona", ponieważ każda książka kucharska podaje bardzo dokładnie ilości przypraw, jakie należy dodać do danej potrawy. Mimo wszystkich przymiotów książki kucharskiej, jej popularność znacznie spadła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Kryzys na rynku książek kucharskich można tłumaczyć wzrastającą popularnością rozmaitych fast foodów, które powodują, że ludzie coraz rzadziej gotują sobie sami swoje posiłki. Na szczęście ostatnimi czasy książka kucharska wraca do łask. Nie wiadomo czemu, ale należy się cieszyć.

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" zwróciła uwagę jak ważny dla rozwoju małego dziecka jest kontakt ze słowem pisanym. Coraz więcej rodziców stara się opowiadać dzieciom przed snem bajkę. Ci, którym brak jest na tyle wyobraźni, aby ją wymyślić, czytają książki. Pozostaje pytanie - co zyskuje dziecko, któremu rodzic czyta minimum dwadzieścia minut dziennie? Dziecko słuchając codziennie bajki, uczy się koncentracji. Po przeczytaniu książeczki rodzic może "podyskutować" z dzieckiem na jej temat. Uczy to dziecko samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Poza tym przed przeczytaniem książeczki można porozmawiać z dzieckiem o "wczorajszej" bajce. Dzięki temu dziecko będzie ćwiczyło swoją pamięć. Książki rozwijają również wyobraźnię dziecka, dzięki czemu idąc do szkoły z pewnością poradzi sobie lepiej niż dziecko, któremu nie czytano. Książki pozwalają wkroczyć do świata przygód, zwiedzić nowe, nieznane kraje, poznać postacie, które mogą stać się wzorcem dla dziecka. Dlatego niezwykle ważny jest dobór lektur czytanych dziecku. Osoba, której w dzieciństwie czytano książki, w przyszłości sama chętnie do nich powróci.